Friday 24 September 2021

Şirketlerin yaptığı 6 email marketing hatası

Şirketler için email, müşterilerileriyle ilişkilerinde ki en ucuz ve en etkin yöntem rölünü üstlenir. Kullanılan araç ne kadar iyi olursa olsun, alıcıları(müşterileri) çekecek olan güce “içerik” sahiptir. Bir sonra ki ebülten gönderiminizde başlat tuşuna basmadan önce aşağıda ki 6 email marketing hatasını dikkate alın.

1.İzinsiz email göndermek
Kayıt olmadığınız bir yerden ebülten almak özel hayatınıza yapılan bir saldırı, gizliliğinizin ihlalidir. Şirketler email marketing kampanyalarına başlarken listeler satın alıp bu listede ki herkese gönderim yaparlar. Bundan daha kötü bir şey olamaz sanırım.  Listede ki herkes sizi spam olarak işaretler ve işe yanlış ayakla başladığınızın resmidir. Bu duruma düşmemek için websitenizi kullanarak ya da küçük kayıt formları oluşturarak kendi listenizi yaratın.

2.Etkili olmayan ve ya alakasız başlıklar ve From(Kimden) kullanmak
Kimsenin sizin emailinizi açacak olmasını garanti edemezsiniz. Ama açmasını daha da zorlaştırmak için sıkıcı başlıklar kullanmayın. Doğru bir başlık ilgi uyandıracak, kısa bir satırdan oluşmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse; “işletmenize yardımcı olacak iki şey.” Okuyucu burda sadece “iki şey” okuyacağını bilir ve gönderim doğru hedeflenmişse,  okuyucu ne hakkında olduğunu öğrenmek için tıklayacaktır.

From(Kimden) satırlarıda önemlidir. Çok az kişi tanımadığı göndericilerden gelen emailleri açar. Mutlaka şirketinize ait domainden oluşan bir email adresi kullandığınıza emin olun. Gmail, Yahoo gibi adresleri kullanan şirketler kendilerini küçük, değersiz olarak tanıtır aslında.

3.Anlamsız, konu dışı içerikler gönderme
Emailinizin ilgili kişilere gittiğine emin olun. Bir aile olduğunuzu ve bir seyehat firmasından email almak için kayıt olduğunuzu düşünün. Eğer bu şirkette tek kişilik turlar hakkında bilgi maili alırsanız, bu sizin ihtiyaçlarınızı hem karşılamaz hemde sizi şirketten soğutur. 3üncü gönderim ne kadar aile seyehati ile ilgili olsada, siz çoktan listeden çıkmış ya da seyehate çıkmış olursunuz.

4.Sayılara bakmamak
Toplu bir email gönderdiğinizi varsayalım. Kaçının açıldığı, kaçının geri döndüğü hakkında bir fikriniz var mı ? Eğer bu konuda bir bir bilginiz yoksa yolunuzu çizemez, uygulamanızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz. Bir sonraki gönderiminizde size yardımcı  olması için sayıları karşılaştırıp analiz yaptığınıza emin olun.
Sayılar email marketing performansınızı arttıracak önemli bilgiler verir. Gönderim için en iyi günü, en iyi zamanı,
en etkili başlıkları ve içerikler hakkında en doğru planlamayı yapmanızı sağlar.

5.Amacınızın olmaması
Bir çok insan email marketinge bunu neden yaptığı hakkında yeterli bir fikri olmayarak başlar. Gerçekten bu işi yaparken asıl amaçlarının ne olduğunu, okuyucular için ne gibi faydaları dokunacağını bilmezler. Hedefleriniz nedir? eğitmek mi ? Müşterilerinize haber ve etkinliklerinizi duyurmak mı ? Bir amacınızın olması içeriğinizi doğru yaratmanızı sağlar.

6.Tartışma diyologları için yer ayırmamak
İyi bir email; iyi bir tweet yada blog yazısı gibidir. Eğer insanlar severse, etraflarına yayarlar. Mesajınızın paylaşılma şansını  arttırmak için ilgi çekiçi, kışkırtıcı içerikler kullanın ve okuyucularınızın yorumlarını sormaktan çekinmeyin. Onların düşüncelerini paylaşmalarını sağlayın.

Yorum Yaz