Sunday 01 August 2021

Video emailleri artık Windows Live Hotmail’de çalışıyor!

Video email marketing konusunda ki son dakika habere göre, HTML5 videolar Windows Live Hotmail’de çalışıyor. (Chrome, IE9 ve ya Firefox son sürümü gibi HTML5 destekleyen bir tarayıcı kullanıldığında)

Eskiden ve hala kullanılan; kullanıcılara sahte bir video resmi gösterip, tıklanıldığında emailin dışında ki gerçek videoya yönlendirme işlemi artık tarihe karışıyor. Windows Live Hotmail, HTML5 videolarını emailin içinde gösterebiliyor. Yanlış duymadınız. Videoları direk olarak emailin içinden izlemekten bahsediyorum.

Microsoft henüz Hotmail’in video desteklediğini duyurmadı ancak bizim yaptığımız testlere göre bu bir gerçek. Hotmail’in HTML5 videoları ne kadar düzgün görüntüleyeceği ya da performansının ne kadar iyi olacağını ileride daha iyi anlayabileceğiz.

Bana göre bu Hotmail’in değil HTML5′in ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bu konuda tecrübesi olanlar bilir ki HTML4 ile videoları göstermek için Flash gibi 3. parti bir nesneye ihtiyacınız oluyordu. HTML5′in geliştirilmesiyle artık Flash’a ihtiyaç duymadan videolarınızı görüntüleyebileceksiniz.

Bir nokta var ki sanırım bu iphone kullanıcılarını sevindirecek. Biliyorsunuz ki iphonelarda flash oynatamıyorsunuz. HTML5′in çıkmasıyla HTML5 destekleyen bir tarayıcıyla videoları Flash’a gerek duymadan oynatabileceksiniz.

Bazı bloglarda yer alan bilgilere göre player kontrollerinin olmadığı söylense de benim yaptığım testlerde Video ya sağ tıklayıp, kontrolleri göster seçeneği ile kontroller gösteriliyor. (Chrome son sürüm ile)

Dikkatimi çeken durumlardan biri başlat durdur butonunun çalışmaması diğeri ise başka bir emaile geçmeme rağmen videonun sesinin hala devam ettiği. Unutmamak gerekir ki henüz yolun başındayız, optimizasyon konusunda ve hata giderilmesi konularında geliştirmeler yapılacaktır.

Email sağlayıcılarının Video oynatma özelliğini desteklemesiyle beraber yeni pazarlarda açılacaktır. Daha gelişmiş ve zengin içerikli Email marketing kampanyaları müşterilere sunulacaktır.

Windows Live Hotmail’in HTML5 videoyu nasıl oynattığını test etmek istiyorsanız, aşağıda ki kodları html olarak kaydedin ve kendi hesabınıza gönderin.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<section>
<video width=”390″ id=”clip” autoplay=”true” controls>
<source src=”http://slides.html5rocks.com/src/chrome_japan.mp4″ type=’video/mp4; codecs=”avc1.42E01E, mp4a.40.2″‘ />
Your browser does not support the video tag
</video>
</section>
</body>
</html>

Yorum Yaz