Friday 24 September 2021

Google yeni spam kutusu özelliği ile “Neden spam?” sorusunu yanıtlıyor.

Google bugün basit ama bir o kadar da yardımcı bir aracın lansmanını yaptı: Spam dosyasında işaretlenen her e-posta için “Neden bu spam’dir?” sorusunu soruyor.

Google, gelen e-postaların spam ya da okunmaya değer olup olmadığını ayırma konusunda oldukça iyi ama bu “Yoğun Bilgi” devrinde, e-posta size ilgi çekici güvenli bir içerik gönderirken kibarca erkeklere özel ilaçları almanızı önerebilir.

Bu basit bir özelliktir. Spam kutusuna gidin ve e-postanızı açın (Google bağlantı/link ve fotoğrafların görüntüsünü potansiyel olarak zararlı olabileceğinden bunları devre dışı bırakır/engeller). “To-From/Kime-Kimden” butonunun altında neden mesajın önyükleme yapılması gerektiğinin nedenini Google’ın hızlı açıklamalarında bulabilirsiniz.

Bu özellikle “daha fazla öğrenin” butonuyla daha fazla bilgi almak istediğinizde, Google tarafından “Bu mesaj diğer iletiler gibi kötü görünüyor” açıklaması içermektedir.  Google’ın potansiyel spam mesajlarını incelemek için tıklayın.

Bu gibi basit olaylarda eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Şifre çalma saldırıları, sizinle ilgili kişisel özel bilgileri elde etmek için güvenilir web sitesi kılığına giren siber suç girişimleri olabilirler (bankalar gibi) veya başka bir yolla sizin kendi kişisel bilgilerinizi bırakarak şifrenizi çalmak isteyebilirler. İnsanlara bunun varlığını hatırlatmak önemli olsa da günümüzde hala “Kimlik avı dolandırıcılığı nedir?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz.

Sektör kodlama açıklıkları, arka kapılar ve diğer problemler hakkında konuşmaktadır, fakat çoğu zaman insan hatası bizim en büyük düşmanımızdır. Büyük ölçekli, ama küçük kaçınılmaz problemlerden biri spam’in radardan geçmesidir. “Neden bu spam’dir?” sorusuna basit bir cevap vermek, kişilerin kendi kendilerini korumaları için önemli bir etken ya da kalkan olacaktır.

Yorum Yaz